Powłoki okularowe: antyrefleks

loga

 

antyrefleks okulary

 

CZYM JEST ANTYREFLEKS?

Antyrefleks to bardzo cienkie powłoki, które nakłada się na powierzchnię soczewki okularowej, aby ulepszyć jej jakość.

Redukuje niepożądane odbicia światła, polepszając w ten sposób przejrzystość widzenia. Dzięki warstwom antyrefleksyjnym widzenie przez okulary jest bardziej zbliżone do naturalnego. Nie widzimy wtedy irytujących i męczących poświat odbijających się od powierzchni sczewki. Działa to też w drugą stronę - gdy ktoś patrzy na osobę w okularach, widzi jej oczy, a nie białe refleksy odbite od soczewki okularowej.

Soczewki z powłokami antyrefleksyjnymi są standardem wysokiej jakości okularów. Powłoki takie podnoszą jakość widzianego obrazu, powodują, że oczy są mniej zmęczone, a soczewki mniej narażone na zarysowania i łatwiej utrzymać je w czystości.

W zależności od potrzeb użytkownika okularów rekomendujemy kilka rodzajów wysokiej jakości powłok o specyficznych właściwościach. Powłoki antyrefleksyjne chronią również wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV, które jest przez nie odbijane, zapewniając bezpieczeństwo naszym oczom. 

NA WYSOKĄ JAKOŚĆ POWŁOK ANTYREFLEKSYJNYCH SKŁADA SIĘ SZEREG WARSTW, TAKICH JAK:

- Warstwy utwardzające.
- Warstwy zabezpieczające soczewki okularowe przed zarysowaniami.
- Warstwy hydrofobowe - ułatwiające utrzymanie soczewek w czystości. Zmniejszają one przyleganie wody, dzięki czemu krople deszczu spływają z powierzchni soczewki okularowej.
- Warstwy oleofobowe - zmniejszają przyleganie tłuszczu do soczewek okularowych, co ułatwia ich czyszczenie.
- Warstwy antystatyczne - zapobiegające osadzaniu się na soczewce okularowej cząsteczek kurzu. Warstwa hydrofilowa - przeciwdziałająca zaparowywaniu soczewek okularowych. Jednakże trzeba mieć świadomość, że powłoka ta nie wyeliminuje całkowicie procesu zaparowywania, ale sprawi, że proces odparowywania będzie o wiele szybszy.
- Filtr Światła Niebieskiego - chroni wzrok przed szkodliwym nadmiernym działaniem światła niebieskiego, które powoduje zmęczenie oczu, a w nadmiarze może doprowadzić do uszkodzenia siatkówki oka.
- Warstwy dla Kierowców - polepszające kontrast widzenia podczas prowadzenia samochodu oraz redukujące odblaski lamp samochodów jadących z naprzeciwka.


ODBICIE RESZTKOWE SOCZEWKI: 

Każda soczewka okularowa z antyrefleksem posiada niewielkie "odbicie resztkowe", którego kolor zależny jest od rodzaju połowki.

- Soczewka bez antyrefleksu z powodu odbić jest praktycznie nieprzejrzysta.
- Soczewkę z zielonym odbiciem posiadają standardowe powłoki antyrefleksyjne.
- Soczewka typu "BLUE" z powłoką do komputera posiada niebieskie odbicie resztkowe.
Niebieskie odbicie możemy spotkać również na jednej z soczewek dla kierowców (Drivesafe z firmy ZEISS).
- Soczewka typu "DRIVE" z powłoką do jazdy samochodem, daje odbicie złotawe (pomarańczowe / pomarańczowo - różowe). 

87830681 2748536378580686 2289655771396308992 oa